Header ad
Header ad

دعوت خدا و رسول‌ (ص)را اجابت كنيد

دعوت خدا و رسول‌ (ص)را اجابت كنيد

ارسالی: تمیم

اگر زندگي شرافتمندانه و حيات طيبه و پاكيزه مي‌خواهيد ،دعوت خدا و رسول‌ صلي‌الله عليه وسلم را اجابت كنيد

 امروز بايد امت اسلامي با بازگشت به سوي الله و رسول و اتحاد و انسجام در مقابل اشغالگران بايستند. مسلمانان بايد دستجمعي توبه كنند و همه به سوي الله سبحانه‌وتعالي رجوع كنند. تا زماني كه ما توبه نكنيم و زن و بچه‌هاي ما در خانه توبه نكنند و نماز را بر پا نكنيم و از گناه دست بر نداريم و امر به معروف و نهي از منكر نكنيم و براي اصلاح جامعه تلاش نكنند.

الله سبحانه و تعالي در اين آيه از شما مؤمنين خواسته است كه دعوت خدا و رسول را اجابت كنيد زيرا اين دعوت در جهت احيا و زنده گرداندن شماست. اگر زندگي شرافتمندانه و آبرومندانه مي‌خواهيد، اگر حيات طيبه و پاكيزه مي‌خواهيد، سعادت دنيا و آخرت مي‌خواهيد، دعوت خدا و رسول‌ صلي‌الله عليه وسلم را اجابت كنيد. آنچه خدا و رسول ما را به آن فراخوانده‌اند در جهت احياي ما در جنبه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي و زندگي شرافتمندانه دنيوي و اخرويست.

قرآن عظيم‌الشأن به صراحت به ما مي‌فرمايد كه سربلندي و عزت شما در اجابت دستورات الله و رسول‌ است. آنگاه كه مسلمانان دستورات الله و رسول را اجابت مي‌كردند، فرمان خدا و رسول را روي چشم مي‌گذاشتند، براي قرآن عظيم‌الشأن و سنت و سيرت حضرت رسول صلي‌الله عليه وسلم اهميت قائل بودند و اطاعت خدا و رسول را افتخار مي‌دانستند، آن روز روز ترقي و عروج مسلمانان بود، روز حيات و نشاط مسلمانان بود.

اما مرگ و زوال امت اسلامي آنگاه فرا رسيد كه مسلمانان از ارشاد خدا و رسول‌ و از اطاعت دوري كردند، گرفتار هوي و هوس و خواهشات نفساني شدند، محبت مال و جاه دلهاي مسلمانان را تسخير كرد و به عيش و عياشي روي آوردند. الله تعالي ما و ساير مسلمانان را در پناه خود حفاظت فرمايد.

سروران گرامي! ما بايد ظاهر و باطن خود را با حضرت رسول صلي‌الله عليه وسلم، خلفاي راشدين، صحابه و برگزيدگان اين امت تطبيق ‌دهيم. مسلمان بايد عاشق و دلباخته الله سبحانه‌و‌تعالي و رسول‌الله و عاشق معنويت و هدايت و ايمان و ديانت باشد. مسلماناني كه اين گونه بودند در دنيا عزت و شرف داشتند و ساير مردم دنيا به آنها به ديده احترام و عزت نگاه مي‌كردند و آنان را منجي بشريت از ذلت و بت‌پرستي و جور و ظلم مي‌دانستند.

اما نسل‌هاي بعد هر چه از اين جايگاه فاصله گرفتند و به فرامين قرآن و سيرت و سنت حضرت رسول صلي‌الله عليه وسلم بي‌اعتنا شدند، با مشكلات مواجه شدند و روز به روز وضعيت‌شان بدتر شد.

در ادامه آيه نكته قابل تأملي ذكر شده است: « و اعلموا انّ الله يحول بين المرء و قلبه و انّه اليه تحشرون»؛ قرآن هشدار مي‌دهد كه بدانيد كه همانا خداوند گاه بين بنده و قلبش حايل مي‌شود.

گاه در قلب شما نيت كار خير و نيكي مي‌آيد، بلافاصله آن كار را انجام دهيد قبل از اينكه الله‌تعالي مانع ايجاد كند و بين شما و قلب شما حايل شود و اين توفيق را سلب كند. گناه و غفلت سبب مي‌شود كه الله‌تعالي توفيق خير نصيب نكند و بين انسان و بين ارادة خير حايل شود. چه بسا انسان‌هايي كه اراده مي‌كنند مسجدي بسازند، مدرسه، درمانگاه و يا بيمارستاني بسازند، و يا كار خير ديگري انجام بدهند، به يتيمها، بيوه‌ها، مدارس و مساجد كمك كنند اما چنان تعلل كنند كه خداوند توفيق را از آنان سلب مي‌كند و از انجام خير بازمي‌مانند. لذا به هنگام اراده نيك نبايد فرصت را از دست داد. و در صورت ارادة گناه و بد بايد استغفار و توبه كرد و به سوي الله سبحانه‌وتعالي رجوع كرد.

الله‌ سبحانه‌وتعالي در ادامه مي‌فرمايد: «و اتقوا فتنة لا تصيبن الذين ظلموا منكم خاصة و اعلموا أن الله شديد العقاب»؛ بترسيد از آن فتنه و عذابي كه تنها به گنهگاران و ظالمان نمي‌رسد.

بلكه عذاب عامي است و همه را فرا مي‌گيرد، همچون زلزله و قحط. بترسيد از آن عذاب الهي كه تنها نصيب گنهگاران نيست، تنها آنهايي كه در مراكز فساد قرار دارند، ربا‌خواران، شراب‌خواران و معصيت‌كاران را فرا نمي‌گيرد بلكه آنهايي را كه در مساجد نماز مي‌خوانند، در حوزه‌ها تدريس مي‌كنند، در دانشگاهها مشغول پژوهش و تحقيق‌اند نيز فرا مي‌گيرد.

اين عذاب در اثر چه چيزي است؟ در حديث آمده كه در اثر ترك فريضه امر به معروف و نهي از منكر است. وقتي گنهكار علني گناه انجام دهد، شما اطلاع پيدا كنيد كه داخل شهر گناه انجام مي‌گيرد، مردم ربا مي‌خورند و معامله ربوي انجام مي‌گيرد، مشروبات الكلي و مواد مخدر داخل شهر مصرف مي‌شود، زنا انجام مي‌گيرد، نمازها قضاء مي‌شود و از فرامين الهي تمرد و سرپيچي مي‌شود و كسي دنبال تغيير و هدايت جامعه نيست، ملاحظه‌كاري و چشم‌پوشي مي‌شود، در چنين حالتي وقتي عذاب الهي بيايد همه را فرا مي‌گيرد، آن وقت، خدا نجات بدهد، مسجد هم بر سر نمازگزاران خراب مي‌شود، الله همة ما را نجات بدهد.

لذا بر ما واجب و لازم است كه هم خدا را اطاعت كنيم و هم ديگران را از گناه منع كنيم. بعضي اين آيه را تلاوت مي‌كنند كه «و لا تزر وازرة وزر أخري» هيچ كس گناه شخص ديگري را تحمل نمي‌كند، اين درست است ولي نبايد فراموش كرد كه ترك امر به معروف و نهي از منكر نيز گناه است. قرآن عظيم‌الشان و سنت نبوي به صراحت امر به معروف و نهي از منكر را بر ما لازم قرار داده‌اند.

«و اعلموا أنّ الله شديد العقاب» عذاب الهي بسيار سخت است. «يا ايها الذين آمنوا لاتخونوا الله و الرسول»؛ اي مسلمانان به خدا و رسول خيانت نكنيد.

عزيزان من! بزرگترين خيانت اين است كه انسان با كافر و فاسق همراه شود و احكام الهي را به مسخره بگيرد. اين خيانتي نابخشودني است مگر اينكه چنين شخصي توبه كند و از الله سبحانه‌وتعالي معذرت بخواهد. هر نافرماني و معصيتي نوعي خيانت به خدا و رسول است. امروز چه اندازه خيانت زياد شده است.

مسلمانان روزي كه از خدا و رسول فرمان مي‌بردند، مستحكم و شكست‌ناپذير و سربلند و موفق بودند و تاريخ ‌درخشاني داشتند، اما آنگاه كه گرفتار هوي و هوس شدند و از تعاليم دين دور شدند به جايي رسيدند كه امروز از مقابله با اسرائيل ناتوانند، فلسطين اشغال شده و هر چه تلاش مي‌كنند اين قضيه حل نمي‌شود و هر روز بر گرفتاريهاي مسلمانان فلسطين اضافه مي‌شود و حملات وحشيانه و ددمنشانه اين رژيم اشغالگر بر سرزمين لبنان و فلسطين ادامه دارد. مسلمانان عراق قتل‌عام و مساجد تخريب مي‌شوند، علما و انديشمندان عراقي از بين مي‌روند.

امروز بايد امت اسلامي با بازگشت به سوي الله و رسول و اتحاد و انسجام در مقابل اشغالگران بايستند. مسلمانان بايد دستجمعي توبه كنند و همه به سوي الله سبحانه‌وتعالي رجوع كنند. تا زماني كه ما توبه نكنيم و زن و بچه‌هاي ما در خانه توبه نكنند و نماز را بر پا نكنيم و از گناه دست بر نداريم و امر به معروف و نهي از منكر نكنيم و براي اصلاح جامعه تلاش نكنند، اين وضع ادامه خواهد يافت.

برادران اطلاع دارند كه اخيراً اسرائيل و صهيونيستها با حمايت اربابان خود تهاجم بسيار گسترده‌اي را بر مردم فلسطين و لبنان آغاز كرده‌اند و خصوصاً حزب‌الله لبنان مورد خشم و قهر قرار گرفته است؛ لذا دعا كنيد كه الله سبحانه‌وتعالي مسلمانان را نصرت كند و شر اسرائيل غاصب را از سر مسلمانان كوتاه بدارد.

امروز به همين مناسبت و در حمايت از مسلمانان مظلوم فلسطين و لبنان در سطح كشور بعد از نماز جمعه راهپيمايي است كه ان‌شا‌‌ءالله شما نيز همراهي مي‌كنيد تا اعتراضمان را نسبت به سكوت مجامع بين‌المللي و سازمانهاي دفاع از حقوق بشر و در حمايت از مسلمانان فلسطين و لبنان ابراز داريم. خدا به شما جزاي خير عنايت فرمايد.

مطالب مرتبط

198 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *