Header ad
Header ad

مناظرۀ بررسی وضعیت خشونت علیه زنان در افغانستان در شهر کابل برگزار شد

مناظرۀ بررسی وضعیت خشونت علیه زنان در افغانستان در شهر کابل برگزار شد

مناظره‌ی تحت عنوان “بررسی وضعیت خشونت علیه زنان در افغانستان” از سوی مجله فانوس در کابل برگزار شد. دراین مناظره بیشتر از ۵۰ تن دانشجویان دانشگاه‌ ها، استادان دانشگاه و کارشناسان شرکت نموده و در مورد وضعیت خشونت علیه زنان بحث و تبادل نظر نمودند.

خاطره یوسفزی، رئیس سازمان فمینیستی اسلامی افغانستان، گفت خشونت علیه زنان از جدی ترین معضلات حقوق بشر در افغانستان است.
این خشونت ها به اشکال مختلف مانند خشونت های جسمی، جنسی، اقتصادی، لفظی و روانی و خشونت هایی كه به نحوی از انحا با عرف و عنعنات ناپسند ارتباط دارد، بر علیه زنان اعمال میشود.

وی در ادامه افزود: “خشونت جنسی یکی دیگر از جدی ترين مشكلات زنان در افغانستان است. زنان و دختران زیادی هر ساله قربانی این جنایت می گردند. خشونت جنسی از مسایل تابویی در سنت های جامعه افغانی است که به شیوه های مختلف همچون تجاوز جنسی، روابط نامعمول جنسی، توهین و تحقیر و بی حرمتی جنسی، و روسپی گری اجباری، سقط جنین اجباری و غیره بوقوع میپیوندد. از این رو، تلاش می شود که وقایع خشونت جنسی کتمان گردد و ثبت نشود.

عبدالفرید سیلانی، رئیس سازمان اجتماعی جوانان شهامت، با تایید سخنان خانم یوسفزی گفت “زنان در نقاط دور دست افغانستان به عدالت دسترسی کمتری دارند و چنانچه قبلاً اشاره شد، یکی از عوامل خشونت علیه زنان نیز عدم رسیدگی به این قضایا دانسته شده است. تطبیق قانون محو خشونت علیه زنان می تواند موثرترین راه برای مبارزه با خشونت علیه زنان باشد.

خشونت علیه زنان، ناشی از عوامل متعددی است. برخی از این عوامل ریشه در ساختارهای فرهنگی و اجتماعی جامعه دارد و شماری دیگر ناشی از ناهنجاری های حقوقی و ضعف حاکمیت قانون و فساد در دستگاه عدلی و قضایی کشور است.

مهم ترین عوامل خشونت علیه زنان را چنین تذکر داد: عدم برخورد قاطعانه با مجرمین و تداوم فرهنگ معافیت از مجازات، فساد اداری و سوء استفاده از موقف وظیفه‌ یی، دخالت افراد متنفذ در امر رسیدگی به قضایا و حل و فصل قضایای خشونت علیه زنان توسط مراجع غیررسمی، دسترسی محدود زنان به عدالت (محاکم، څارنوالی ‌های منع خشونت، توقیف‌ خانه ‌های زنانه و وکلای مدافع)، نبود امنیت و ضعف حاکمیت دولت در ولسوالی ‌ها و ولایات، عدم حمایت لازم از قربانیان خشونت علیه زنان، نگرش منفی نسبت به زنان در سنت های مردسالار جامعه و سایر مواردد.

در اخیر محصلین و اشتراک کننده گان در مناظره نیز پرسش های خود را از مهمانان در مناظره پرسیدند و با استادان و کارشناسان پنل مناظره، به بحث و گفتگو پرداختند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *